piątek, 23 grudnia 2011

Bezglutenowa Konfitura Z Pomarańczy

Przed świętami przedstawiam jeszcze przepis na konfiturę pomarańczową.
Co mnie w niej urzekło to chyba najbardziej zapach w trakcie jej przygotowywania. Można ja wykorzystać jako dżem, dodatek do herbata czy do przełożenia ciasta (np. tutaj).
Myślę, że sięgając po pomarańczę zimą należy pamiętać o jej kilku właściwościach. Przede wszystkim zawiera bardzo dużo witaminy C i pomaga przy wchłanianiu żelaza. Dzięki tym właściwościom pomagają nam one w walce ze zmęczeniem. Myślę, że te informacje nie są nadzwyczajną nowiną. Ciekawostką natomiast może być fakt, iż pomarańcze zawierają bardzo dużo wapnia! Zawartość wapnia w dwóch pomarańczach jest równoważna mniej więcej szklance mleka krowiego.
Tak znienawidzona przez wielu biała otoczka z pomarańczy jest bardzo zdrowa. Nie zaleca się  zbyt dokładnego obierania  pomarańczy. Otóż biała błonka zawiera bardzo dużo pektyn i witaminy P, która działa między innymi antyoksydacyjnie.


Przepis pochodzi z strony Dorotus. Podaję go po już wprowadzonych zmianach.

Składniki:
  • 5 pomarańczy (najlepiej bezpestkowych),
  • 1 cytryna,
  • 5 szklanek cukru (lub wg smaku),
  • 8 szklanek wody.
Wykonanie:
Pomarańcze i cytrynę dokładnie wyszorować szczoteczką, sparzyć.
Owoce bardzo dokładnie obrać ze skórki, skórkę odłożyć.
Owoce przekroić na pół, następnie na plasterki, półplasterki, w końcu ćwierćplasterki. Włożyć do większego garnka z grubym dnem.
Skórkę pomarańczy i cytryny obrać z białej, gorzkiej części. Pokroić na drobną kostkę. Włożyć do garnka.
Wszelkie skórki (oprócz gorzkiej białej podskórki), błonki, pestki również umieszczamy w garnku.
Owoce i skórki zalać 8 szklankami wrzącej wody, doprowadzić do wrzenia i zdjąć z palnika. Dodać cukier i wymieszać do rozpuszczenia. Garnek pozostawić na całą noc w temperaturze pokojowej.
Kolejnego dnia znowu zagotować i gotować na minimalnym ogniu przez około 3,5 - 4 godziny, bez pokrywki, mieszając od czasu do czasu (ja gotowałam 3 godziny).
Słoiki wyparzyć (wrzącą wodą lub w piekarniku nagrzanym do 100ºC). Przelać konfiturę, dobrze zakręcić. Można odwrócić do góry dnem.

Smacznego!

1 komentarz: