środa, 21 grudnia 2011

Bezglutenowe Ciasteczka Z Czekoladą

Poniżej przedstawiam ciastka z czekoladą. Robiłam je w kilku kombinacjach. Z białkiem jajka i bez. Szczerze. Różnicy nie czuć:)
Ciastka są fantastycznie kruche, słodkie i bardzo mocno rosną. 
Myślę, że teraz gdy spadł pierwszy śnieg to czekolada będzie zawsze mile widziana. W końcu jutro jest najkrótszy dzień w roku:) 
A czekolada. No cóż myślę, że dla niektórych (na przykład dla mnie) powinna być zakazana. Czuję się czekoholikiem. Wierząc w słowo pisane na wikipedii chyba powinnam się bardziej obawiać czekolady niż myślałam. Otóż czekolada zawiera pewną ilość substancji wykazujących działanie psychoaktywne. Ale nie zapominajmy także o jej dobrych właściwościach. W końcu zawiera dużo magnezu;)


Przepis pochodzi z książki Nigelli Lawson "przepisy z serca domu". Niżej podaję już zmodyfikowany przepis.

Składniki:
  • 150g masła,
  • 175g cukru,
  • 1 laska wanilii,
  • 1 jajko z lodówki,
  • żółtko 1 jajka z lodówki,
  • 300g mąki *,
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
  • 180g gorzkiej czekolady b.g.

Wykonanie:
Należy rozgrzać piekarnik do temp. 170stC.
W rondelku należy rozpuścić masło i odstawić je do ostygnięcia. Wsypać cukier do miski i zalać go płynnym masłem. Następnie dobrze wymieszać. Dodać nasiona wanilii oraz zimne jajko i żółtko (bez białka także wychodzą). Miksuj wszystko do uzyskania lekkiej i kremowej masy. Powoli wmieszać mąkę i sodę (w odróżnieniu od oryginalnego przepisu ciasto należy miksować do uzyskania gładkiej masy). Na koniec w ciasto wmieszać łyżką pokruszoną czekoladę.
Nakładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia ciasto. Mi jest najwygodniej oprószając ręce w mące i "turlać" małe kulki wielkości orzecha włoskiego. Takie kulki układać w dużych odstępach między sobą.
Ciastka piec ok 15 minut aż się przyrumienią.
Po wyciągnięciu ciastek z piekarnika odczekać kilka minut i dopiero wtedy je przełożyć na kratkę. Robiąc to wcześniej ryzykujemy pokruszenie i popękanie ciastek. Początkowo są one bardzo miękkie.
Smacznego!

*mąka pszenna lub mix bezglutenowy. Na mące kukurydzianej ciastka nie wychodzą.

3 komentarze: