Etykiety

środa, 26 stycznia 2011

Bezglutenowe Kukurydziane Muffiny

Kukurydziane muffiny są super alternatywą dla osób, które muszą unikać glutenu. Z tego przepisu robiłam dwa rodzaje muffin. Za pierwszym razem korzystam z dwóch rodzajów mąk. Mąki kukurydzianej i ryżowej. Za drugim razem tylko z mąki kukurydzianej. Zdecydowanie lepsze są muffiny robione na bazie dwóch mąk:). Te zrobione tylko na mące kukurydzianej były bardzo twarde:).
Także polecam ten przepis osobom na diecie bezglutenowej. Teraz będę szukać przepisu dla osób z alergią na gluten i laktozę. Jak się okazuje jedna córka ma alergię na gluten, druga na laktozę.
Jeżeli znacie jakieś przepisy bez glutenu i bez laktozy to proszę dajcie znać:)





Składniki:
  • 1 szkl. mąki kukurydzianej,
  • 1/2 szkl. mąki ryżowej,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 1/2 szkl. cukru,
  • 1 szkl. mleka,
  • 1/2szkl. oleju,
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii,
  • 1/2 banana,
  • 2 garście suszonej żurawiny.

Wykonanie:
Zacząć nagrzewać piekarnik do 180st C. Mąkę kukurydzianą, mąkę ryżową, proszek do pieczenia oraz cukier wymieszać ze sobą. Dodać mleko, olej, ekstrakt z wanilii i wymieszać wszystko. Ciasto przelać do natłuszczonej formy na muffinki lub do formy, w której umieścimy papilotki. Na wierzch wyłożyć kawałki banana pokrojone w plastry i wyłożyć żurawiną.
Całość piec ok 20minut w piekarniku nagrzanym do 200st. C.

piątek, 21 stycznia 2011

Bezglutenowy Kurczak W Sosie Serowo-Szpinakowym

Dzisiaj przedstawiam Wam mojego kochanego kurczaczka:)
A tak na poważnie, to zaczynam się zastanawiać czy oprócz czekoholizmu nie ogarnął mnie kurczakoholizm:) Kurczaki lubię w każdej postaci:). Połączenie kurczaka z sosem szpinakowym jest dobrym rozwiązaniem na przemycenie dzieciom sporej dawki witamin. 
Na bazie niżej podanego przepisu można zrobić także inne sosy, np brokułowy, kalafiorowy, marchewkowy i co tylko innego przyjdzie nam do głowy. Jedyna rzecz jaką jeszcze należy zrobić przygotowując sos inny niż ze szpinaku to zmiksowanie całości za pomocą blendera całego sosu na gładką masę:).
Nie pozostaje mi nic innego jak poczęstować się z Wami tym smakowitym kurczakiem w sosie serowo szpinakowym:)

 

Składniki:
  • 4 pałki kurczaka,
  • 1 opakowanie świeżego lub mrożonego szpinaku,
  • 250ml jogurtu,
  • 2 kule mozzarelli,
  • kilka ząbków marynowanego czosnku,
  • 1,5 cebuli,
  • sól, pieprz do smaku,
  • olej do smażenia
  • 1 szklanka bulionu lub wody.
Wykonanie:
Umyte udka lub pałki od kurczaka obsypać solą i pieprzem. Obsmażyć je na rozgrzanym tłuszczu na patelni do zrumienienia. Gdy kurczak zacznie się robić złocisty dolać szklankę wody lub bulionu i dusić pod przykryciem ok 45minut. W tym czasie opłukać świeży szpinak lub zacząć rozmrażać mrożony. Świeży szpinak posiekać. W kostkę pokroić cebulę a mozzarellę pokroić na ósemki.
Po 40 minutach duszenia dodać cebulę. Po następnych 5 minutach dodać szpinak i czosnek. Na koniec dodać jogurt naturalny oraz mozzarellę i dusić do czasu całkowitego roztopienia się mozzarelli. 
Dla uproszczenia można po 45 minutach wyciągnąć kurczaka. W takiej sytuacji łatwiej przygotowuje sos szpinakowy:). 

UWAGA:
W trakcie duszenia mięsa należy zwracać uwagę na to by woda/bulion całkowicie nie odparowały z patelni. Gdy zauważymy duży ubytek sosu należy go uzupełnić poprzez dolanie kolejnej porcji wody lub bulionu.

wtorek, 18 stycznia 2011

Bezglutenowe Amarantusowe Kulki

Dzisiaj ponownie bezglutenowo i smacznie:). Podejrzewam, że słodkie kulki znajdą wielu miłośników.  Wybrałam amarantus do tej potrawy zamiast np preparowanego ryżu gdyż łatwiej się je formuje:). Do przygotowania smacznych kulek można dodać np. kakao. W ten sposób można przygotować kolorowe kulki, swoje smaczne warcaby:)
Ekspandowany amarantus jest moim zdaniem lepszy od preparowanego ryżu nie tylko ze względu na łatwość formowania kulek. Jego zaletą jest także duża zawartość błonnika (posiada go więcej niż np. otręby owsiane). Wpływa on także pozytywnie na procesy starzenia się spowalniając je. Regularnie podawany amarantus wzmacnia odporność organizmu oraz pomaga w zwalczaniu objawów zmęczenia fizycznego i umysłowego. 
A teraz mała prezentacja tego co można zrobić z tej jakże cudownej rośliny, którą znano i używano w Ameryce jeszcze przed Krzysztofem Kolumbem:)

Składniki:
  • 250g masy kajmakowej,
  • kostka masła,
  • opakowanie poppingu z amarantusa,
  • 1/2 tabliczki białej czekolady,
  • 2 łyżki wody.
Wykonanie:
Masło wraz z masą kajmakową podgrzać i wymieszać. Gdy składniki się połączą dodać popping. Jeszcze ciepłą masę formować w kulki i chłodzić w lodówce najlepiej 12 godzin. 
Przygotować polewę z czekolady i wody w kąpieli wodnej.
Polać gotowe kulki czekoladą i ponownie chłodzić w lodówce przez kilka godzin.

Gotowe:)

poniedziałek, 17 stycznia 2011

Bezglutenowe Zrazy Wołowe

Dzisiaj przedstawiam Wam jak dla mnie wyjątkowe danie - zrazy. Jako dziecko nie przepadałam za nimi. Teraz już wiem dlaczego. Nie odpowiadała mi forma wypełnienia. W domu zawsze były zrazy z boczkiem, cebulą i ogórkiem pokrojonymi w słupki. Ja wolę w kostkę:). Na samo wspomnienie o tych zrazach ślinianki coraz mocniej mi zaczynają pracować:) I kto by pomyślał, że taka mała zmiana a taka różnica. Inna forma podania potrawy a ona nabiera nowego znaczenia:)

Składniki:
  • 2 ogórki kiszone,
  • 2 białe cebule,
  • 1 łyżka musztardy stołowej,
  • 200g wędzonego boczku,
  • 500g rostbef'u wołowego,
  • garść suszonych grzybów leśnych,
  • majeranek,
  • ok. 1/3 szklanki czerwonego wina wytrawnego,
  • mąka kukurydziana do obtoczenia zrazów,
  • olej do smażenia,
  • 0,5l rosołu,
  • pieprz do smaku.

Wykonanie:
Połowę boczku pokrojonego w kostkę podsmażyć na patelni, gdy tłuszcz zacznie się wytopi dodać jedną pokrojoną w kostkę cebulę. Na koniec dodać startego lub pokrojonego w kostkę ogórka kiszonego. Wszystko podlać odrobiną (ok 100-200ml) rosołu.
Pozostały boczek, cebulę i ogórka pokroić w kostkę i wymieszać z musztardą.
Rostbef wołowy pokroić na cienkie plastry i rozbić na cienkie plastry. Na tak przygotowane mięso ułożyć wcześniej przygotowany farsz i uformować zrazy (radzę związać je bawełnianą nicią by w trakcie smażenia się nie otworzyły).
Przygotowane mięso obtoczyć w mace kukurydzianej  i osmażyć na patelni z bardzo dobrze rozgrzanym tłuszczem. Następnie zrazy przenosimy do garnka, w którym znajduje się wcześniej podsmażony boczek, cebula i ogórki z bulionem. Do zrazów dodajemy pozostały bulion, wino oraz grzybki i dusimy przez ok 2 godziny i 30 minut. Na koniec wsypujemy otarty majeranek. Jeżeli odparuje nam za dużo rosołu należy uzupełnić sos dolewając gorącą wodę lub rosół.
Myślę, że takie zrazy najlepiej smakują z kaszą gryczaną i buraczkami:).

SMACZNEGO!

wtorek, 11 stycznia 2011

Bezglutenowy Kisiel

Dzisiaj bardzo prosto i bardzo smacznie:). Zastanawiam się jak to jest możliwe, że większość osób woli kupić kisiel w paczce niż przygotować go samemu. Składniki zazwyczaj mamy w domu a jego przygotowanie zajmuje tyle samo czasu co przygotowanie tego smakołyku z dodatakami konserwantów.
Domowy kisiel składa się z minimum trzech składników. Są to: sok, mąka ziemniaczana i własna fantazja:)
Mąka ziemniaczana jest genialnym wynalazkiem a do tego bezglutenowym. Otrzymuje się ją w wyniku mechanicznego oddzielenia ziarenek skrobi od pozostałych części ziemniaka, a następnie przez jej wypłukanie, oczyszczenie, wysuszenie oraz odsianie. Podczas produkcji mąki ziemniaczanej z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że "brzydko pachnie". Z mąką ziemniaczaną jest tak samo jak w przypadku każdej innej mąki im mniej jest ona zmielona, mniej przetworzona tym więcej zawiera witamin i związków mineralnych. Mąka ziemniaczana jest bogata między innymi w białka i fosfor. 
A teraz wracam do naszego przepisu. Jest on tak prosty, że nawet 4 latka potrafi zrobić domowy kisiel (oczywiście bez mieszania w gorącym soku;) ).



Składniki:
  • 2 szkl. soku,
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
  • owoce. 

Wykonanie:
 1,5 szklanki dowolnego soku owocowego podgrzać w garnku. Pozostałą część soku połączyć z mąką ziemniaczaną. Gdy sok zacznie wrzeć ściągnąć go z ognia i wlać mieszaninę soku i mąki. Cały czas mieszać przez ok 40sekund. Na koniec wrzucić owoce i przełożyć kisiel do miseczek/kubków.
Ja korzystałam z soków produkcji mamusi:) Natomiast można spokojnie użyć rozcieńczonego syropu owocowego lub dowolnego soku z kartonika.
Jeżeli korzystacie z mrożonych owoców to proponuję je wcześniej trochę rozmrozić.

Smacznego:)

czwartek, 6 stycznia 2011

Tort Kawowo-Orzechowy - UWAGA GLUTEN!

Dzisiaj jeszcze trochę świątecznie. Świątecznie nie tylko ze względu na obecność cynamonu w słodkim torciku. Świątecznie także dlatego, że przepis pochodzi z książki, którą dostałam od Gwiazdora (O WIELKIE OGROMNE CUDOWNY GWIAZDORZE:) ). Przepis pochodzi z najnowszej książki Nigella Lawson "Kuchnia - Przepisy z serca domu". Oczywiście było kilka modyfikacji. Przepis który podaję poniżej nie jest 100% odzwierciedleniem oryginalnego przepisu.
Przygotowując ten torcik powinnam wziąć pod uwagę fakt, iż jego autorka baaaardzo lubi słodkie ciasta. Jak dla mnie ciut zbyt słodkie, dla koleżanki mdłe chociaż jak sama twierdzi smaczne. No cóż mamy do wyboru zjeść na prawdę mały kawałek lub zredukować ilość kremu w tym cieście do jednej warstwy.
Kawa, kawa, kawa. Uwielbiam kawę chociaż nie jestem specjalistką w tej dziedzinie i nie przywiązuję zbyt dużej wagi do tego jaki rodzaj kawy mam w domu. Być może jest to temat, który można pogłębić. Ale to nie dzisiaj. Dzisiejszym tematem numer jeden jest cynamon.
Cynamon, który najczęściej kupujemy w sklepach jest to wysuszona kora drzewa cynamonowca cejlońskiego. Drzewo, które jest wiecznie zielone  i wymaga szczególnych warunków pielęgnacyjnych. Roślina ta lubi dużą wilgotność powietrza i ciężkich, gliniastych ziem. Kora cynamonowca, którego możemy kupić pochodzi z młodych pędów. Zrywa się korę w podłużnych paskach i suszy. Selekcjonuje się je na 10 klas. Różnią się one od siebie głównie grubością. Najbardziej cenione są jasno brązowe, cienkie kory. To właśnie one są najbardziej aromatyczne.
Cynamon jest dobry ceniony nie tylko w kuchni czy kosmetyce (olejki eteryczne, maseczki, peelingi...). Ceni się go także w medycynie. 
Spożywanie cynamonu wywiera dobry wpływ na poziom glukozy we krwi oraz zawartość cholesterolu i trójglicerydów. Poprawia on smak wielu farmaceutyków oraz wspomaga trawienie. Jest to dopiero mały zalążek tego co można napisać o cynamonie:)
A teraz zachęcam do pieczenia:)



Składniki:
Na biszkopt:
  • 50g mielonych orzechów włoskich,
  • 200g cukru,
  • 225g masła,
  • 200g mąki pszennej,
  • 4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej,
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
  • 4 jajka,
  • 2 łyżki mleka.

Na krem:
  • 350g cukru pudru,
  • 175g miękkiego masła,
  • 2,5 łyżeczki kawy rozpuszczalnej rozpuszczonej z 1 łyżką wrzątku,

Wykonanie:
Ciasta:
Rozgrzać piekarnik do 180st C.
W tym czasie wszystkie składniki wymieszać mikserem i przełożyć do natłuszczonej formy (średnica ok 26cm) i piec przez ok 30minut. Uwaga ciasto bardzo rośnie! Metodą suchego patyczka sprawdzić ciasto czy jest gotowe.
Zostawić ciasto do ostudzenia i wyciągnąć z formy. 

Kremu:
Wszystkie składniki zmiksować (zaczynając od wolnych obrotów). Myślę, że warto wcześniej przesiać cukier puder, by nie było grudek. 

Ciasto przeciąć na blaty. Między nie nałożyć 1/2 objętości kremu, przykryć drugą połową ciasta i nałożyć pozostały krem.
Ja obłożyłam masę solonymi i podprażonymi w piekarniku orzeszkami ziemnymi aby złagodzić słodycz ciasta.

Następnym razem zrobię ciasto bez kremu:) Jak już wspomniałam, dla mnie był on zbyt słodki.

wtorek, 4 stycznia 2011

Bezglutenowa Wiosenna Sałatka

Dzisiaj trochę zdrowia i powiew wiosny. W te ponure dni, gdy słońca nie widać (i  nie piszę tutaj o dzisiejszym zaćmieniu słońca, które było nie widoczne w ok 75%:) ). Małe pomidorki koktajlowe (źrodło witaminy A, E i K a także bogate w karoten i likopen-substancje mają działanie antyoksydacyjne). Liście rukoli idealnie nadają się do sałatek, gdzie chcemy zaostrzyć smak sałatki. Ogórek zielony dostarczy nam wielu soli mineralnych. Oliwki to raj dla podniebienia a gotowana pierś z kurczaka dostarczy tłuszczy w których wile witamin będzie miało okazję się rozpuścić (witamina A, D, E i K). Jak dla mnie to samo zdrowie. Nic tylko powinnam zacytować swoją córkę: "Jak zjem wszystkie warzywa to będę silna i zdrowa":).


d
Składniki:
  • 1 ugotowana i pokrojona w plastry pierś z kurczaka,
  • pół opakowania rukoli,
  • pół koszyka pomidorów koktajlowych przekrojonych na pół,
  • 1/2 długiego ogórka zielonego,
  • kilka oliwek do smaku,
  • 1 łyżka oleju sezamowego.

Wykonanie:
Wszystkie składniki wymieszać ze sobą. Zalecam by ilością podanych produktów się nie sugerować tylko skorzystać z własnej intuicji i własnych upodobań:).

Polecam świeżą porcję warzyw:)